Mikrobiológiai anyag és eljárás gyógynövényi hulladékok komposztálására

A szabadalom megszületésében részt vevő kutatók: Prof. Dr. Szigeti Jenő, Prof. Dr. Varga László, Dr. Molnár Zoltán, Hanczné Dr. Lakatos Erika,  Dr. Ásványi Balázs,  Dr. Greff Babett (Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar) és Sáhó András (Kisalföldi Mezőgazdasági Zrt.).

A találmány tárgyát képezi egy eljárás vízgőzdesztillációból/hidrodesztillációból visszamaradt szilárd, szerves oldószertől mentes gyógynövényi hulladékok komposztálására, valamint kórokozó mikroorganizmusoktól mentes, visszamaradó fitotoxikus anyagokat csökkentett mennyiségben tartalmazó érett és stabil komposzt előállítására. A találmány tárgya továbbá mikrobiológiai anyag vízgőzdesztillációból/hidrodesztillációból visszamaradt szilárd, szerves oldószertől mentes gyógynövényi hulladékok komposztálásának, valamint kórokozó mikroorganizmusoktól mentes, visszamaradó fitotoxikus anyagokat csökkentett mennyiségben tartalmazó érett és stabil komposzt előállításának meggyorsítására.

Szabadalommal kapcsolatban megjelent cikkek és riportok:

Tovább

2019-2.1.1-EUREKA-2020-00011 - WINEDRYYEAST

2019-2.1.1-EUREKA-2020-00011 -    WINEDRYYEAST - Élesztők helyi biodiverzitásának kiaknázása a borkészítésben – a borok objektív jellemzését és azonosítását lehetővé tevő komplex minőségvizsgálati technológia kidolgozása

Az ipari indíttatású „WINEDRYYEAST” K+F projekt keretében a román és magyar tagokból álló nemzetközi konzorcium új, innovatív eljárásokat dolgoz ki a borkészítés és borvizsgálat terén. A romániai Pietroasa borvidékre jellemző, egyedi, Saccharomyces és nem Saccharomyces élesztő törzseket szelektálnak, minőségi borkészítést támogató szárított borélesztő készítéséhez, amellyel tipikus, a régióra jellemző borokat állítanak elő. A kidolgozott szárított élesztő hatékony segítséget nyújt majd a helyi védett borok terroir szerinti minőségének biztosításához. A konzorcium magyarországi tagjai komplex műszeres gyorsvizsgálati metodikát dolgoznak ki borok objektív minősítésére, elektronikus aromaelemzést és közeli-infravörös spektroszkópiás módszertant felhasználva. A humán organoleptikus, kémiai és mikrobiológiai analízisekhez kalibrált módszerekkel lehetséges a borok minőségének objektív leírása, a borhibák és borbetegségek korai kimutatása.
 
Tovább

CLIMATE SMART ADVISORS (CSA)

CONNECTING AND MOBILIZING THE EU AGRICULTURAL ADVISORY COMMUNITY TO SUPPORT THE TRANSITION TO CLIMATE SMART FARMING

CSA logo.pngA ClimateSmartAdvisors (CSA) projekt egy 27 országot lefedő, többszereplős páneurópai hálózat. Célja az EU mezőgazdasági tanácsadói közösségének fellendítése, ami felgyorsítja a klímaintelligens (CS) gazdálkodási gyakorlatok elfogadását a szélesebb gazdálkodói közösségben az EU AKIS-ein belül és azon kívül.

 E cél elérése érdekében a CSA a tanácsadóknak a CS innovációk és gyakorlatok fejlesztésében és terjesztésében játszott döntő szerepére összpontosít.

A projekt olyan tevékenységeket fog szervezni, amelyek a tanácsadók CS-tanácsadással kapcsolatos kapacitásának megerősítésére és a CS-gazdálkodásra való átállásban betöltött szerepük fokozására összpontosítanak az innovációs projektekben, CS-AKIS-okban, valamint uniós projektekben és kezdeményezésekben való részvételük révén.

Számos kiegészítő tevékenységet dolgoznak ki az EU tanácsadó közössége CS tanácsadói kapacitásának megerősítésére:

  • a 260 gyakorlati tanácsadó közösségből (Community of Practise, CoP) álló európai hálózat, 1500 tanácsadó fejlesztését támogatja, ami a CS tudáscsere alapja lesz
  • 140 tanácsadó részesül releváns szakértői képzésben, a környezetük és a CoP működést segítő témákban
  • A CoP-k 12 témakörben fognak nemzetközi szinten ismereteket cserélni
  • egy tudástár biztosítja majd a tanácsadók számára a ClimateFarmDemo projekt keretében kifejlesztett és jelen projekt keretében továbbfejlesztett CS-eszközöket, -gyakorlatokat és -megközelítéseket.
  • a nyomon követési, értékelési és tanulási tevékenységek a projektben és azon kívül levont tanulságokat fogják hasznosítani.

A CS átállásban a tanácsadói szerep növelésére irányuló tevékenységek a következők:

  • kapcsolatteremtés helyi és uniós (többszereplős innovációs) projektekkel, kezdeményezésekkel, AKIS-szereplőkkel és politikai döntéshozókkel a közös igények, kihívások és a levont tanulságok tisztázása és kezelése érdekében
  • a Co-Design Innovációs Kísérletek felállítása annak megtanulása érdekében, hogyan lehet erősíteni a tanácsadók szerepét az innovációs folyamatokban. Végül, az eredmények széleskörű elterjedésének felgyorsítása érdekében uniós és nemzeti szinten ambíciózus terjesztési, hasznosítási és kommunikációs stratégiát alkalmaznak.

 

Időtartam: 2023.04.01 – 2030.03.31. (7 év)

Finanszírozó: EU (Call: HORIZON-CL6-2022-CLIMATE-01)

Pályázati azonosító: 101084179

Témavezető: Dr. Vér András PhD, tudományos főmunkatárs, ver.andras@sze.hu

További információ a projektről: https://climatesmartadvisors.eu/

Tovább

Trans4num

trans4num-logo-RBG.jpg

Transformation for sustainable nutrient supply and management

A projekt négy év alatt 22 európai és kínai partner különböző területeken, technológiákban és tudományágakban szerzett tapasztalatait, szakértelmét és ismereteit fogja össze, és számos módszert és formát fog alkalmazni az NBS megvalósítási kilátásainak előmozdítása érdekében.

Az "Átalakulás a fenntartható tápanyagellátásért és -gazdálkodásért" (trans4num) projekt célja, hogy megalapozza és széles körben népszerűsítse a természetalapú megoldások (NBS) innovációit a fenntartható mezőgazdaság számára Európában és Kínában, különös tekintettel a tápanyag-gazdálkodásra (bioalapú tápanyagforrások, fenntartható vetésforgó, a tápanyagáramlás optimalizálása).

Célkitűzéseinek megvalósítása érdekében a trans4num egy társadalmi-ökológiai átalakulási (SET) keretrendszert fog kidolgozni és alkalmazni, amely 20 NBS-innováció gazdaságszintű vizsgálatára szolgál 7 intenzív gazdálkodási rendszerrel rendelkező régióban. A Trans4num projekt:

  • differenciált megértést alakít ki az NBS lehetőségeiről a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok megvalósítása érdekében,
  • tanulmányozza az NBS alkalmazásának összetettségét,
  • dinamikus és intelligens tápanyag-gazdálkodási eszközt fejleszt ki az optimális tápanyag-ellátást célzó regionális döntéshozatal támogatására, és
  • értékeli a technológiai és társadalmi innovációk, valamint az NBS-hez kapcsolódó politikák (nettó) hatását.

A projekt eredményei várhatóan hozzájárulnak az európai Green Deal, a Farm to Fork és a Zero Pollution ambiciózus stratégiákhoz, valamint a kínai politikához: a 14. ötéves terv a zöld mezőgazdaság fejlesztési stratégiájához, amely a szennyezés megállítására és a N/P kibocsátás korlátozására törekszik. 

 

Időtartam: 2022.12.01 – 2026.11.30. (4 év)

Finanszírozó: EU (Call: HORIZON-CL6-2022-ZEROPOLLUTION-01-03: EU-China international cooperation on nature-based solutions for nutrient management in agriculture)

Pályázati azonosító: 101081847

Témavezető: Dr. Vér András PhD, tudományos főmunkatárs, ver.andras@sze.hu

További információk:  https://trans4num.eu/en/

 

 

Tovább

Kapcsolat

Széchenyi István Egyetem
Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar 
Élelmiszertudományi Tanszék

9200 Mosonmagyaróvár, Lucsony utca 15-17.
Telefonszám: +36-96-566-653
E-mail: boros.maria@sze.hu



térkép

Események

Football Forum Hungary 2024 2024. április 22. 00:00 - 2024. április 24. 23:00
Nordic walking 2024. április 22. 08:00 - 09:00
Nordic walking 2024. április 29. 08:00 - 09:00
Nordic walking 2024. május 6. 08:00 - 09:00